Obce omezují spotřebu vody. Šetřit musejí v Oudoleni, Vysoké i Lučici
Vody mají málo například v Oudoleni na Havlíčkobrodsku, kde platí zákaz od posledního června. „Z důvodu nedostatku vody žádáme o maximální šetření vodou. Také platí zákaz zalévání zahrádek, mytí aut a napouštění bazénů,“ vzkázala obyvatelům starostka Blanka Zvolánková.
S nedostatkem vody hlavně v horkých suchých dnech se potýkají v Oudoleni skoro každý rok. V roce 2021 provedla obec rekonstrukci vrtu, ale ukázalo se, že voda uniká. Vodovod si následně vyžádal opravu.

Doslova ostřížím zrakem sleduje spotřebu vody také obec Vysoká na Havlíčkobrodsku. „Pravidelně každý rok v létě platí u nás zákaz plýtvání vodou z obecního vodovodu. Vody je málo, musíme šetřit,“ zdůraznil starosta obce Martin Vondrák. Jak dodal, obyvatelé jsou rozumní, zákazy dodržují. Těm, co by to ignorovali, starosta v minulosti pohrozil, že jim zruší přípojku.
Napouštění zahradních bazénů omezili aktuálně i v Lučici na Havlíčkobrodsku. Obec vyzývá k šetření vodou, aby jí bylo dost pro všechny domácnosti na mytí, vaření, praní a podobně. Majitelé bazénů musí mít k napuštění souhlas úřadu, oznámit kolik kubíků vody do bazénu napustí a kdy budou napouštět. Obecní úřad má pro majitele bazénů pořadník.

Boršov na Jihlavsku má sice nové zdroje vody, ale to podle starosty Zdeňka Kose neznamená, že se může vodou plýtvat. Naopak musí se šetřit. „Naštěstí jsou lidé u nás za ty roky rozumní, a když potřebují víc vody najednou, tak nám to dají vědět,“ řekl. Boršov měl v minulosti s vodou velké problémy. Za covidu lidé byli jen doma, řada z nich si tak postavila na zahradě bazén, kdyby ho napustili všichni najednou, mohla by obec zůstat bez vody.
Ke striktnímu zákazu plýtvání obecní vodou ale sáhli ve Vyskytné na Jihlavsku. „Zákaz zalévání zahrad a mytí aut vodou z obecních zdrojů platí stále a každý rok, v horkém létě zvlášť. Lidé ve Vyskytné mají rozum, chytají do sudů k zalévání zahrad dešťovou vodu,“ vysvětlila starostka Hana Provázková. Kdo chce napustit bazén, musí požádat obecní úřad o souhlas. Vyskytná ví, co to znamená mít problémy s vodou. V minulosti tady kvůli nedostatku vody museli pozastavit prodej parcel.
Vodu řeší i Žďársko a Třebíčsko
Křivku spotřeby vody bedlivě sledují ve Škrdlovicích na Žďársku. „Obyvatele upozorňujeme v obecních Novinkách, aby vodou šetřili, neplýtvali, hlavně teď v létě. Vodu používáme denně, ale není to samozřejmost,“ konstatoval starosta Josef Novotný.
Striktní zákaz napouštění bazénů a plýtvání vodou mají v obci Příštpo na Třebíčsku. „Jsme odkázaní na obecní zdroje vody a ty jsou omezené. Celoročně musíme šetřit v létě dvakrát tolik. Naštěstí mají lidé u nás rozum, vědí, jak na tom jsme. Proto má většina domácností kromě obecní vody i vlastní zdroj,“ vysvětlil Deníku starosta Antonín Vítámvás.

Obrazně řečeno vyskakovat si ve spotřebě vodou nemohou aktuálně nejen obce, ale i některá města. Například Černovice na Pelhřimovsku. Suchý zákon tam vyhlásili hned prvního července. „V současné vlně veder došlo k náporu na naše vodní zdroje a ty nám už nestačí v takové míře, v jaké bychom je potřebovali. V součinnosti s firmou Čevak vyhlašujeme proto okamžitý zákaz zalévání, napouštění bazénů a jiné velké odběry vody z vodovodu,“ vzkázal obyvatelům Černovic starosta Jan Brožek.
Podle Pavla Policara, předsedy představenstva havlíčkobrodské společnosti vodovody a kanalizace, se některé regiony dostávají do problémů s nedostatkem pitné vody rok co rok. Především při extrémním nedostatku srážek a poklesu hladiny spodní vody.

Podle Romana Krpálka z Havlíčkova Brodu by měli mít majitelé bazénů rozum. Pitné vody je málo. Vodu si mohou do bazénu koupit. Například od havlíčkobrodského VaKu. „Stojí, myslím, kolem padesáti korun za kubík,“ poznamenal.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy