Prezident Pavel: „Spojené státy evropské“ by zajistily Evropě větší slovo ve světě

Jednání o míru na Ukrajině mezi Ukrajinou a Spojenými státy jsou malým krokem, ale vedou správným směrem, uvedl prezident Petr Pavel v rozhovoru s Denik.cz. Putin podle něj nastaví výchozí podmínky tvrdě až nesplnitelně, aby měl z čeho slevovat, což je podle státníka běžná taktika.
„Každý stanoví svoji extrémní pozici, z níž se potom bude postupně ukrajovat,“ prohlásil. Brzký mír však neočekává, vyjednávání podle něj může trvat měsíce.
Evropa musí být silnější a jednotná
Prezident Pavel rovněž zmínil, že snaha amerického prezidenta Donalda Trumpa přinutit Evropu, aby byla ve financování vlastní obrany soběstačnější, je „potvrzení dlouhodobého trendu“, kdy se Spojené státy soustředí hlavně na Indo-Pacifik. Tím, že se Evropa postaví na vlastní nohy, „budeme schopni garantovat svoji obranu i v případě, že USA budou zaměstnány jinde,“ uvedl český státník.
„To, o čem se tady bavíme dlouhé roky, je nutné uskutečnit, tedy evropskou obrannou autonomii, ne odtrženou od Spojených států, ale jako soběstačnou, schopnou fungovat samostatně, pokud taková situace nastane,“ řekl.
Rusko je podle něj zemí, která respektuje silné, rovnocenné partnery, kteří jsou odhodláni „prosadit si svoje“. Proto by Evropa měla stanovit společnou pevnou pozici a „mluvit s prezidentem Putinem jedním hlasem“, myslí si Pavel. Dodal, že zástupci jednotlivých evropských států, jakkoli významné se mohou zdát, pro Putina takovými partnery nejsou. Do budoucna proto nezavrhuje ani myšlenku „Spojených států evropských“ a větší integraci evropských zemí.
„Pokud nechceme, aby se Evropa na mapě světa, který se dnes stále víc kloní k multipolaritě prezentované před nějakou dobou Čínou, a teď prosazované i Ruskem a nově i Spojenými státy, ztratila jako změť malých států, které nebudou pro tyto velké hráče relevantní, musíme uvažovat o tom, jak ji učinit relevantní na globální scéně,“ navrhuje prezident Pavel.
Jednání představitelů českých stran o bezpečnosti a obraně
Prezident se dotkl i současné iniciativy premiéra Petra Fialy (ODS) jednat o bezpečnostní a obranné politice státu za účasti všech politických uskupení, kdy se SPD i hnutí ANO odmítlo schůzky zúčastnit.
Pavel uvedl, že on sám vnímá bezpečnostní politiku jako nestranickou a předsedu ANO Andreje Babiše pozval k sobě na Hrad, aby si vyslechl jeho názory na řešení války na Ukrajině, vztahu Evropa vs. USA a co může Česko udělat pro zvýšení obranyschopnosti.
„Jsem připraven v takovém dialogu pokračovat s každým, kdo projeví alespoň základní snahu najít nějaký společný prostor,“ řekl v rozhovoru s Denik.cz Pavel.
Babiš se podle něj dívá na základní principy bezpečnosti státu „když ne stejně, tak velice podobně“, uvedl prezident s tím, že takové stanovisko vidí jako „slibný začátek pro dialog, jak se k těmto shodným principům dostat.“ Detailněji však schůzku s Babišem nekomentoval.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy