Západní ozbrojené síly by mohly být součástí nové bezpečnostní struktury země, říká Zelenskyj

Aktuálně

Západní ozbrojené síly by mohly být součástí nové bezpečnostní struktury země, říká Zelenskyj

Na zítřejším setkání zástupců NATO se bude pravděpodobně také diskutovat otázka možného vyslání vojáků evropských zemí na Ukrajinu, kteří by dohlíželi na případné příměří v konfliktu s Ruskem. Podle ukrajinského prezidenta by se mohli stát novou bezpečnostní strukturou země.

„Toto je náš výchozí bod: ukrajinská armáda musí být dostatečně silná a na tomto základu je postavena celá bezpečnostní architektura,“ řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém nočním videoposelství. „Již za několik dní – v pátek (4. dubna) – se uskuteční schůzka se zástupci našich partnerských států – budou to zástupci armády.“

Na společné tiskové konferenci s odcházející německou ministryní zahraničí Annalenou Baerbockovou, která proběhla během jejich setkání v Kyjevě, uvedl, že „úzký okruh zemí“ je ochoten vyslat kontingenty, a že on sám očekává „konkrétnější“ odpovědi spojenců.

Prozatím vyjádřily ochotu vyslat vojáky Francie a Velká Británie v rámci tzv. „koalice ochotných“, kteří by monitorovali případné příměří.

Součástí mírových sil na Ukrajině by po uzavření dohody o míru měly být podle českého prezidenta Petra Pavla i české jednotky. Krátce poté myšlenku podpořil i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš s tím nesouhlasí, pro web Seznam Zprávy uvedl, že čeští vojáci jsou potřeba především doma.

Rusko se proti vyslání vojsk důrazně brání a jakékoliv nasazení zahraničních jednotek na Ukrajině odmítá.

Zelenskyj uvedl, že Ukrajina nyní sdílí „všechny potřebné informace o porušování ruských předpisů v energetickém sektoru“ se svými americkými partnery. Podle nich došlo 1. dubna k úderům v Chersonu, včetně ruského dronu, který se zaměřil na energetický objekt a zařízení „zcela záměrně a cíleně“, a část města tak zůstala bez elektřiny.

„Trváme na tom, že každé takové porušení musí být zdokumentováno a musí dostat odpověď od našich partnerů,“ řekl Zelenskyj. „Právě tyto drobnosti přispívají k tomu, že Rusko v diplomatickém procesu výrazně zdržuje.“

Zelenskyj se odvolával na dohodu mezi Kyjevem a Moskvou o vzájemném neútočení na svá energetická zařízení. Tuto dohodu oznámil Bílý dům 25. března spolu s příměřím, které má umožnit plavbu po Černém moři.

Kyjev uvedl, že dohoda o energetických zařízeních vstoupí v platnost okamžitě. Moskva však uvedla, že bude následovat až po částečném zrušení sankcí týkajících se ruských společností a bank zapojených do mezinárodního obchodu s potravinami, uvedlo Rádio Svobodná Evropa.

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy