Fiala končil volební turné v Brně. Vrahu, uslyšel z publika
Fialova show zaplnila sál, kam se chodí nepřetržitě více jak padesát let – na jazz, tancovat nebo jen tak na pivo. Tady se psala třeba historie divadelní Husy na Provázku nebo brněnského bigbítu. Kdysi tady začínal s diskotékami legendární Jindra Eliáš. „Oldies na Šelepce jsou dodnes pojem, který u mnohých vykouzlí úsměv i vzpomínky,“ lákají dnes hospodští k návštěvě nenápadné jednopatrové budovy v parku uprostřed Brna. Fiala měl ale v pondělí beznadějně vyprodáno.
Vrahu, přivítal premiéra v nabitém sále penzista
Premiéra vítal frenetický, skandovaný potlesk. Leckterý pamětník si mohl oživit vzpomínky na tradiční sjezdové ovace, známé před rokem 1989.

Nabitý sál v němž bylo díky čtvrt tisícovce lidí okamžitě dusno jako v prádelně, totiž v roli klaky poctivě rozjuchali a roztleskali ministři Vlastimil Válek a Petr Hladík, s nimi brněnští občanští demokraté Jiří Crha, Petr Kratochvíl nebo Robert Kerndl a další politici, snažící se o znovuzvolení. Obsadili první dvě řady pod pódiem.
Když už bylo nadšeného aplausu možná až příliš, prořízl vzduch v sále podvakrát naléhavý výkřik staršího muže: „Vrahu!“
Propalestinští studenti: Fialova vláda spolupáchá genocidu
Na výkřik z publika nikdo z pódia nereagoval. Vzrušení vzápětí obstarali mladí lidé, studenti z organizace Anonymní propalestinští aktivisti a aktivistky. Postavili se v sále s transparenty odsuzujícími Izrael a postoj české vlády ke konfliktu v Gaze. Ve chvíli, kdy jedna z žen vytrhla protestující dívce transparent, hrozil opravdový fyzický konflikt s ochrankou. Atmosféra zhoustla. Mládež totiž vytrvale bránila ostatním v diskusi. Nakonec si dívky nechaly říci a ustoupily stranou.
„Sál s námi nesouzněl, na tyto mítinky chodí lidé podporující vládu. Hlasitě se proti našim názorům vymezovali bučením, pískáním nebo smíchem, řekla zklamaně reportérovi Deníku mluvčí studentské skupinky. „Je to škoda. Myslíme si, že je třeba v Gaze otevřít humanitární koridor,“ dodala mluvčí.

Na podporu svých názorů pak vyšli korzovat mezi lidi v maskách Petra Fialy a Benjamina Netanjahua. „Tím chceme symbolizovat, že naše vláda svou politikou vůči Izraeli a Palestině spolupáchá genocidu,“ uzavřela mluvčí.
Penzista Miroslav Sládek přijel autobusem – a dočkal se
Asi nejlépe se v sále bavil Miroslav Sládek. Někdejší poslanec a šéf republikánů, dnes penzista, dorazil z Útěchova na mítink autobusem MHD číslo 57. „Vidíte, zase se hlásím a nic,“ pousmál se s výčitkou v hlase na reportéra Deníku. Blýskalo mu přitom lišácky v očích. Dobře věděl, že na něj míří kamery a fotoaparáty a Miroslav Sládek si své role umlčovaného rebela viditelně užíval.
I jeho asi překvapilo, když mu moderátorka ke konci mítinku udělila slovo. Poprvé při roadshow a také naposledy. Miroslav Sládek spokojeně premiérovi svým tradičním uštěpačným stylem pobaveně vmetl do tváře, že je placeným agentem cizích mocností.
Herečka Iva Pazderková nakonec nakonec mumraj zvládla, další otázky z publika byly vládě spíše vstřícné. Probíraly se vesměs důchodové reformy, školství nebo zdravotnictví.
Luděk Uhýrek: Vláda neudělala pro nás mladé vůbec nic
Nekašírovaný střet příznivců a odpůrců vlády se odehrál před hospodou, kde se srotilo na sedm stovek lidí. Někteří si na obličej nasadili papírovou masku premiéra. Mluvit odmítali.
Výřečný byl naopak muž, držící Fialovu podobiznu s nápisem VLASTIZRÁDCE STÁTU, ZLOČINEC 1. Vládě vyčetl, že podrazila lékaře, zdravotníky, učitele, živnostníky, seniory a daňové poplatníky. „Děláte, co umíte nejlépe. Lžete, okrádáte a podvádíte,“ řekl bojovně se tvářící chlapík, který se však odmítl představit.
Na setkání Petra Fialy s občany dorazili v Brně i odpůrci premiéra.
Se svou identitou naopak v rozhovoru s reportérem Deníku neměl problém Luděk Uhýrek. Do Brna na mítink přijel z padesát kilometrů vzdáleného Věteřova u Kyjova. „Pro mladé neudělali Petr Fiala a jeho vláda nic. Mám malou dceru. Zrušili nám školkovné. Matkám a rodinám zvýšili daně z kojenecké vody z 15 na 21 procent. Zvýšili další daně. Snížila se nám životní úroveň. Jsou drahé energie. Jsme na lipské burze. Nikdy už nebude elektrika levná. Nikdy nebude na důchody, protože mladí nechcou mít děti. Protože na to nemají. Děti budou jen pro bohaté lidi,“ vypočítal hříchy kabinetu pan Uhýrek.
Znovu se pak rozhořčeně, avšak slušně zastavil u zhoršené životní úrovně. „Takže ještě jednou. Vláda nám zvýšila daně, mladým sebrala peníze. Pro Ukrajinu a migranty dělá víc než pro nás, co tady žijeme odmalička,“ želel Luděk Uhýrek. „Před čtyřma rokama jsem měl pět tisíc inkaso, teď mám deset tisíc. Místo, aby nám Petr Fiala pomohl, abychom se měli líp a líp, aby se nám život zlepšil, tak se máme hůř a hůř,“ zdůraznil.
Na vládě našel jednu jedinou kladnou věc. „Jediné, v čem s Petrem Fialou souhlasím, je jeho politika vůči Izraeli. Tady má u mne kladný bod,“ dodal.
Odchod uličkou hanby nebo kordónem cti?
Po půldruhé hodině víceméně korektní debaty, kdy se názory přelévaly ze stranu na stranu, a křiklouni i příznivci už byli unavení, mítink podle plánu skončil. Pár selfíček v sále a premiér vyšel před hospodu. Poděkoval všem, kdo přišli. „Vážím si toho. I těch, kdo nemají shodný názor,“ zamával davu.
Když se pak prodíral obklopený ochrankou davem, prošel si uličkou cti nebo hanby, každý si může vybrat podle svého naturelu. „Fiala! Fiala!,“ volali příznivci. „Hanba! Vrahu! Vězení!,“ odpovídali odpůrci. Na vajíčka nebo drobné potyčky ani vyložené vulgarity jako předtím v Jihlavě nebo Plzni nedošlo.
Premiér byl náhle pryč. Už v úterý jej totiž čeká další část předvolební kampaně. Pojede do Veselí nad Moravou k Baťovu kanálu, kde spolu s Ivou Pazderkovou pozvou místní na grilovačku. V městě u moravskoslovenské hranice se ovšem velké přízni netěší.
Hodně lidí ale i po odchodu Petra Fialy před Šelepkou zůstalo. Utvořily se debatní hloučky. Pár stolovníků zasedlo k smaženému sýru a hranolkám. A k pivu, samozřejmě.
Vysvitlo sluníčko. V Brně se totiž po propršeném dni jakoby zázrakem vyčasilo.
Závěr turné prožil Fiala tam, kde ho lidi volili
Předvolební turné končil Fiala stylově, rozhodně ale ne náhodou v místě, kde se v roce 2021 při posledních parlamentních volbách těšil mnohem větší podpoře než jeho hlavní sok Andrej Babiš, zastoupený na kandidátce korunní princeznou hnutí, Alenou Schillerovou.
SPOLU, vedené současným premiérem, dosáhlo v Králově Poli tehdy na 35,46 procenta voličské přízně. V tradiční, bohaté čtvrti, mu do uren naházelo své hlasy 4806 lidí. Tohle byl drtivý triumf v místě, kde Petra Fialu všichni znali.

ANO tady skončilo dokonce až třetí, s podporou 19,70 procenta voličů – v absolutních číslech to znamenalo 2670 lidí. Před Babišovo hnutí, které o čtyři roky později podle průzkumů válcuje v preferencích všechny ostatní, se tehdy dostali o pár desítek hlasů dokonce i tehdejší Bartošovi Piráti.
V celém Brně navíc posbíral Fiala 38 555 preferenčních hlasů, lídryně ANO Alena Schillerová jen 22 968.
Kdeže tehdejší časy jsou!?
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy