Od Sáblíkové po Zelenku: lékaři z Vysočiny vyprávějí o sportovcích i o vrahovi
Lékař Jaroslav Šilhan neustále pomáhá. Patří do týmu výjezdovému týmu ZZS Kraje Vysočina v Telči. | Video: Deník/Martin Singr
HAVLÍČKOBRODSKO
DĚTI SE NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH NEPOČÍNAJÍ, RADÍ GYNEKOLOG. Karel Přibyl, gynekolog z Havlíčkova Brodu, vedl v devadesátých letech jako ředitel rozsáhlou rekonstrukci nemocnice. Zavedl týmovou mezioborovou spolupráci a odstranil rivalitu mezi obory. V medicíně působí přes padesát let a upozorňuje na dramaticky klesající porodnost zapříčiněnou nedostupným bydlením, virtuálním světem a odkládáním rodičovství. „Děti se na sociálních sítích nepočínají,“ říká lékař, který loni v ordinaci zaznamenal pouze 50 těhotných, z toho 30 cizinek.

ŽĎÁRSKO
ORTOPED LÉČÍ ŠAMPIONKU SÁBLÍKOVOU. Jaroslav Pilný z novoměstské nemocnice původně nechtěl být lékařem, ale historikem. Dnes je uznávaným specialistou na chirurgii ruky a lékařem Martiny Sáblíkové i české biatlonové reprezentace. Když rychlobruslařka přiletěla ze závodů v Calgary, operoval ji pouhé tři hodiny po příletu. Za kariéru odoperoval desetitisíce pacientů a navštívil dvě olympiády. Chirurgii ruky si vybral, protože jde o složitý orgán s až patnácti možnými diagnózami u palce a málokdo se tomuto oboru chtěl věnovat.

PELHŘIMOVSKO
PSYCHIATR ORDINOVAL I V KOSTELE. Jaroslav Maxmilián Kašparů z Rynárce spojuje role psychiatra, kněze, soudního znalce, hypnotizéra, spisovatele a učitele. Drží český rekord v počtu vysokoškolských titulů a zažil dobu, kdy se pacientům dávaly elektrošoky zaživa. Vytvořil posudek na heparinového vraha Zelenku, kterého navštívil čtyřikrát ve věznici. Svou první psychiatrickou ordinaci měl v kostele u autobusového nádraží v Pelhřimově, kde předtím bylo skladiště. „Psychiatrie je v podstatě taková zpovědnice,“ říká lékař, který úspěšně vedl porod v hypnóze.

JIHLAVSKO
LÉKAŘ SLOUŽÍ UŽ ŠEDESÁT LET. Jaroslav Šilhan z Telče působí v medicíně od roku 1965 a nedávno získal cenu Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR. Navzdory původní umístěnce do Strakonic se stal chirurgem a nyní v osmdesáti třech letech stále pracuje v záchranné službě v Telči a operuje v Havlíčkově Brodě. Během své kariéry působil jako ředitel nemocnice v Dačicích, kterou chtěl zprivatizovat. „Technika udělala obrovský pokrok, o kterém se nám ani nezdálo,“ říká o změnách v medicíně za šedesát let praxe.

BLANENSKO
ČEŠI K LÉKAŘI CHODÍ DVAKRÁT ČASTĚJI NEŽ EVROPANÉ, VARUJE PRAKTIK. Ivo Procházka z Jedovnic na Blanensku ordinuje od roku 1992 a denně ošetří čtyřicet pacientů. K medicíně ho přivedl otec, který byl lékařem na Vysočině a jezdil za pacienty starým sanitním vozem přes závěje. Procházka upozorňuje na nadměrnou konzumaci zdravotní péče v Česku – Češi mají průměrně dvanáct kontaktů s lékařem ročně, zatímco evropský průměr je šest. Jeho pacienti žijící v Itálii, Řecku či Španělsku často jezdí na ošetření domů, protože tam se na obdobnou péči dlouho čeká nebo je dražší.

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy