Z vězení rovnou na svobodu díky chybě soudu. Skutek se nestal

Aktuálně

Z vězení rovnou na svobodu díky chybě soudu. Skutek se nestal

Závažné pochybení na Okresním soudě ve Žďáře nad Sázavou, kde o přeměnách peněžitých trestů na trest odnětí svobody rozhodovala vyšší soudní úřednice místo soudce, má konkrétní dopad. Muž, který měl nastoupit do vězení, nakonec vyvázne bez trestu. Jak je to možné? Rozhodnutí vyšší soudní úřednice bylo nezákonné.

Čtyřiadvacetiletý muž ze Žďárska, jenž kvůli nenastoupení do vězení čelil obžalobě z maření výkonu úředního rozhodnutí, byl nakonec zproštěn viny. V pondělí o tom rozhodl Okresní soud ve Žďáře nad Sázavou.

„Obžalovaný měl nastoupit do výkonu trestu na základě nezákonného rozhodnutí, protože o přeměně trestu rozhodla vyšší soudní úřednice. Za tohoto stavu se žalovaný skutek nestal, neboť rozhodnutí o přeměně trestu bylo vydáno osobou, která k tomu neměla zákonnou pravomoc,“ uvedla při odůvodnění rozsudku soudkyně Blanka Jeňková. Ve svém rozhodnutí se opřela o právní názor Krajského soudu v Brně, který vyhověl stížnosti obžalovaného.

Ačkoli muž formálně neměl do výkonu trestu nastoupit, část si přesto odpykal. Do vězení ho totiž dopravila policie. Jakmile krajský soud pochybení žďárského soudu zjistil, nařídil jeho propuštění na svobodu.

Krajský soud označil postup okresního soudu za závažné porušení zákona. O tak vážném zásahu do osobní svobody, jako je vězení, může rozhodovat výhradně soudce – buď předseda senátu, nebo samosoudce. V tomto případě však trest změnila vyšší soudní úřednice, což je podle krajského soudu v rozporu se zákonem i s judikaturou Ústavního soudu.

„Rozhodnutí o trestu odnětí svobody nesmí vydávat osoba bez zákonného zmocnění. Takový akt je nezákonný a nemůže být použit jako podklad pro výkon trestu,“ citovala výtky krajského soudu soudkyně Jeňková.

Podle zjištění Deníku nejde na žďárském soudě o ojedinělý případ. Může jít o desítky nezákonně uvězněných lidí, především v případech, kdy nezaplatili pokutu a byli následně bez řádného rozhodnutí posláni do vězení. Někteří z nich už byli propuštěni, jiní si tresty odpykali v rozporu se zákonem. Celou věc nyní přezkoumává Ministerstvo spravedlnosti.

Celá kauza může vést až ke kárnému řízení proti odpovědným soudcům. Ministerstvo nyní zvažuje podání stížnosti pro porušení zákona k Nejvyššímu soudu v Brně.

Tento článek jste si mohli přečíst díky vašemu předplatnému.

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy