Čínský ministr zahraničí řekl EU, že Peking nechce, aby Rusko prohrálo válku s Ukrajinou, uvádějí média

Podle zpráv Wang vyjádřil čínskou preferenci pro vleklou válku, která by zaměstnala Spojené státy.
Čínský ministr zahraničí Wang I sdělil svému evropskému protějšku, že Peking nechce, aby Rusko prohrálo válku proti Ukrajině, protože se obává, že by se Spojené státy následně více zaměřily na Čínu. Informovala o tom světová média.
Tato slova se liší od obvyklého čínského tvrzení o neutralitě.
Dne 2. července se Wang setkal v Bruselu s Kaja Kallasovou, místopředsedkyní Evropské komise a vysokou představitelkou pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, v rámci 13. kola strategického dialogu mezi Pekingem a Evropskou unií. Jednali o celé řadě témat, včetně obchodu, Ukrajiny a Blízkého východu.
Ve vztahu k Ukrajině uvedla tisková zpráva Evropské komise z neveřejného jednání, že Kallasová „zdůraznila vážnou hrozbu, kterou představuje podpora ruské nelegální války ze strany čínských firem pro bezpečnost Evropy“.
„Vyzvala Čínu k tomu, aby okamžitě ukončila veškerou materiální podporu ruskému vojenskému průmyslu a vyzvala ji, aby podpořila úplné a bezpodmínečné příměří a spravedlivý a trvalý mír na Ukrajině založený na plném respektu k Chartě OSN,“ konstatovala Komise.
Dále bylo sděleno, že Kallasová na Wanga tlačila i v dalších otázkách, včetně „jednostranných pokusů Číny změnit status quo“ v Tchajwanském průlivu, dodržování lidských práv v Číně a „hybridních hrozeb v Evropě pocházejících z Číny“.
Čínské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení věnovalo většinu prostoru vyzdvihování „rozsáhlých společných zájmů“ s EU a uvedlo, že si Wang s Kallasovou „vyměnili názory na krizi na Ukrajině, izraelsko-palestinský konflikt a íránskou jadernou otázku“.
Podle listu South China Morning Post, který citoval několik anonymních zdrojů obeznámených s jednáním, Wang popřel, že by Peking poskytoval Rusku jakoukoli materiální (finanční či vojenskou) podporu, zároveň však podotkl, že Čína nechce, aby Moskva válku prohrála – z obav, že by se Washington mohl plně soustředit na čínský režim.
Podle zprávy byli někteří unijní představitelé Wangovým upřímným prohlášením překvapeni.
CNN citovala nejmenovaného představitele, podle něhož Wang dokonce naznačil, že Čína může preferovat vleklou válku na Ukrajině, která by odvedla pozornost USA od Číny.
Na tiskové konferenci 4. července odmítla hlavní mluvčí EU pro zahraniční věci Anitta Hipperová komentovat uniklé informace.
„Naším cílem je podpora Ukrajiny,“ zmínila. „Agresorem je zde Rusko, Ukrajina je obětí.
„Chceme zajistit, aby Ukrajina byla v co nejsilnější pozici.“
Na dotaz e-mailem odkázal mluvčí EU deník Epoch Times na stejnou tiskovou konferenci.
Yeh Yao-yuan, profesor mezinárodních studií na texaské univerzitě v St. Thomas, řekl pro Epoch Times, že „čínská komunistická strana si nejvíce přeje prodloužit válku a odvést pozornost USA“, a že podobná vyjádření mohou na EU „působit jako tlak ze zákulisí“.
Americké i evropské zpravodajské služby již delší dobu obviňují čínský režim, že umožňuje soukromým firmám pašovat do Ruska komponenty pro zbraně.
Letos v únoru označila Kallasová čínský režim za „klíčového umožňovatele ruské útočné války proti Ukrajině“ a uvedla, že tato podpora „negativně ovlivňuje vztahy mezi EU a Čínou“.
Sdělila, že EU uvalila sankce na 33 subjektů v Číně a Hongkongu, protože „bylo prokázáno, že vyvážely do Ruska sankcionované komponenty dvojího užití a pokročilé technologie, včetně těch původem z EU, které ruská armáda používá ve válce proti Ukrajině“.
V říjnu 2024 USA uvalily sankce na dvě čínské společnosti s tím, že se podílely na vývoji a výrobě celých zbraňových systémů ve spolupráci s ruskými firmami.
V květnu Ukrajina oznámila, že disponuje potvrzenými informacemi o čínských dodávkách obráběcích strojů, speciálních chemikálií, střelného prachu a elektroniky pro drony do nejméně dvaceti ruských zbrojních továren.
Cheng Chin-mo, docent na katedře diplomacie a mezinárodních vztahů tchajwanské univerzity Tamkang, řekl pro Epoch Times, že Čína podporuje Rusko proto, aby mohl čínský vůdce Si Ťin-pching zpochybnit stávající mezinárodní řád a nastolit komunistickou čínskou hegemonii.
„Myslím, že EU dobře ví, že Si nikdy Putina nevyzve, aby válku ukončil,“ poznamenává. „Naopak vidíme, že [Si] neustále posiluje vojenskou podporu Rusku.“
Wangova návštěva Evropy se uskutečnila v době napětí mezi USA a dalšími ekonomikami, včetně EU, kvůli obchodním nerovnováhám – a také před summitem EU–Čína plánovaným na konec července.
Během jednání Kallasová vyzvala Čínu, aby „ukončila své deformující obchodní praktiky“, a upozornila, že její omezení vývozu vzácných zemin představují „významná rizika pro evropské firmy a ohrožují spolehlivost globálních dodavatelských řetězců“, dodala Evropská komise.
Cheng také podotýká, že Čína měla v uplynulých letech „mnoho příležitostí“, ale „neudělala žádné kroky“ k vyrovnání obchodu s EU.
„Vztahy mezi EU a Čínou jsou nyní ve velmi špatném stavu, zejména po válce na Ukrajině,“ dodává.
„Proto je nepravděpodobné, že by se Evropa postavila na stranu Číny proti Spojeným státům,“ uzavírá.
Na překladu se podílela Fei Chen.
–ete–
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy